Jak wybrać materac?

Jak wybrać materac?

Człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że aż 1/3 życia spędza w łóżku. Sen to czas regeneracji, podczas którego ciało się rozluźnia, a dobrze dopasowany materac sprawi, że odpoczynek będzie jeszcze bardziej efektywny. Ważne jest także wybranie materaca, który zapewni właściwe podparcie kręgosłupa. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie, jak wybrać materac do spania.

Jaki wybrać materac – twardy czy miękki?

Właściwe podparcie kręgosłupa jest niezwykle ważne, dlatego materac do spania powinien być dopasowany do wzrostu i wagi ciała. Często można spotkać opinię, że im twardszy materac tym lepiej, jednak bazuje ona na czasach, w których wybór materacy był mocno ograniczony (sprężyny bonnelowe, trawa morska, włókno kokosowe), a fakt twardości materaca świadczył o jego trwałości. Jednak prawda jest zupełnie inna – materac nie może być ani za twardy ani za miękki, źle dobrany model może sprawić, że człowiek będzie się na nim męczyć, zamiast wypoczywać. Materac naturalnie powinien dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa.

Generalnie zasadę można uprościć – im większy ciężar osoby, tym twardszy materac, im osoba lżejsza tym miększy materac. Jeżeli kupujemy materac do dużego łóżka, a osoby które będą na nim spały mają dużą różnicę wagi, warto pomyśleć o kupnie dwóch mniejszych materacy, pod własne potrzeby. Istotne jest także to, aby materac był co najmniej 20 centymetrów dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Wybór materaca a pozycja w trakcie snu

Kolejną istotną kwestią jest przyjmowana pozycja podczas snu. Śpiąc na boku, materac musi zapewnić możliwość zagłębienia się wystającym częściom ciała (ramiona, biodra), jednocześnie zachowując kręgosłup w linii prostej. Gdy leżymy na wznak, ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całym materacu. Ważne jest także, aby materac nie sprawiał, że kręgosłup w okolicach lędźwi za bardzo się wygina lub za mocno przylega do materaca. Jeżeli człowiek często zmienia pozycję w trakcie snu, należy wybrać model aktywnie dopasowujący się do zmian.

Natomiast osoby zmagające się ze schorzeniami kręgosłupa, przed wyborem materaca powinny skonsultować się z ortopedą, ponieważ może on złagodzić dolegliwości, a także zatrzymać pogłębianie się wad postawy.

Przyzwyczajenia a materac

Kupując nowy materac, należy pozostawić za sobą stary model, nie skupiać się na jego twardości i całkowicie od nowa rozpocząć proces wyboru. Nie chodzi tylko o to, że z wiekiem nasze wymagania się zmieniają, ale także o to, że materac w trakcie lat pracował i jego struktura się zmieniła. Więc jeżeli dany materac będzie nam się wydawał np. za twardy, należy go dokładnie sprawdzić, ponieważ może to wynikać z obecnych przyzwyczajeń.

Jaki wybrać materac dla alergika?

Na rynku istnieją materace, które są stworzone specjalnie dla alergików. Trzeba mieć takie potrzeby na względzie, ponieważ materac który będzie potęgował alergie, zakłóci czas regeneracji podczas snu.

Sklep z materacami JR Meble

Nie wiesz jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na materace, lub zachęcamy do kontaktu – pomożemy w wyborze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Call Now Button